Якість і безпека дитячих товарів.

Якщо ви дбаєте про здоров'я своїх малюків, то напевно уважно вивчаєте етикетки на дитячих товарах. Чому саме ці матеріали використовують у виготовленні дитячих товарів, що гарантує якість продукції і які закони стоять на сторожі її безпеки? Ми постараємося знайти відповіді на ці питання.

Абревіатури АВС, ЕВА, TPE - це прийнята скорочена назва полімерів.

TPE - термопластичний еластомер, "м'яка пластмаса". Еластичний, пластичний матеріал, стійкий до погодних умов і температурного впливу. Він має таку ж високу механічну міцність, як і вулканізований каучук, тому ТРЕ пластик довговічний в експлуатації.

Svojstva TRE

Мал.1. Властивості ТРЕ.

Дитячі вироби з "м'якої пластмаси" роблять їх безпечними для дитини, адже надзвичайно гнучкий, з гумовими властивостями матеріал не зламається на небезпечні гострі осколки. ТРЕ використовують у виробництві дитячих іграшок, обмежувальних кілець в пустушках, дитячих поїльників, слинявчиків, флакончиків для аспіраторів, рукояток гребінців, зубних щіток.

 TRE  ispol`zovanie

Мал. 2. ТРЕ в дитячих товарах.

EVA - етиленвінілацетат, сополімер етилену та вінілацетату (РЕВ), вироблений з нафти. Пористий, легкий, пружний, м'який і еластичний матеріал. Він схожий на гуму, але набагато міцніше. Вироби з цього матеріалу можна тягнути, м'яти, згинати, їх можна дати дитині і не боятися, що він відгризе шматок або пораниться. Всім вже відомо, що фталати і бісфенол можуть викликати збій ендокринної системи, порушення гормонального балансу, зниження імунітету. А в складі EVA немає фталатів, бісфенолу А і хлору! Він не викликає алергічних реакцій і добре підходить для дитячих товарів. Цей нетоксичний екологічно чистий матеріал поступово замінює ПВХ всюди, де тільки це можливо.

Svojstva EVA

Мал. 3. Властивості EVA.

У 2011-2012 роках був галас про наявність небезпечної концентрації формаміду в дитячих килимках з ЕВА. Європейська комісія по підготовці законодавчих пропозицій і політичних ініціатив в області безпеки іграшок заснувала групу експертів, щоб розібратися, чи небезпечний EVA. Експерти вивчили технологію виробництва, зразки продукції і дозволили продаж товарів з EVA для дітей до 36 місяців. (Директива Комісії (ЄС) 2015/2115 від 23 листопада 2015 року, Додаток C до Додатку II Директиви 2009/48 / ЄC).
Теплий на дотик EVA пластик популярний серед виробників дитячих килимків, іграшок, картинок-пазлів для малюків, дитячих нагрудників, прорезувачів.

Svojstva ABС

Мал. 4. EVA в дитячих товарах.

АВС - Акрилонітрілбутадієнстірол. Це ударопрочна технічна термопластична смола на основі сополимера акрилонітрилу з бутадієном і стиролом. Цей матеріал має високі показники зносостійкості і міцності в поєднанні з еластичністю. Має високу опірність дії миючих засобів і лужних складів. Відрізняється стійкістю до дії вологи, кислот і масел. Витримує температуру від -40 0С до +90 0С і при цьому зберігає свої технічні властивості. АБС пластик - нетоксичний матеріал. Зроблені з цього полімеру іграшки мають рівну матову або блискучу поверхню. Але речі з АБС потрібно берегти від прямих сонячних променів і ацетону, щоб довше зберігали свій первісний вигляд.

Svojstva ABС

Мал.5. Властивості АВС.

У дитячих виробах використовують для виготовлення термометрів для вимірювання температури води в дитячій ванні, флаконів для дитячих аспіраторів, дитячих іграшок.

 ABС iispol`zovanie v detskikh tovarakh


Мал.6. АВС в дитячих товарах.

Всюдисущий поліпропілен - найбільш затребуваний сучасний пластик. Стійкий до агресії хімічних речовин, нетоксичний, екологічний, безпечний для навколишнього середовища і людини матеріал. Витримує низькі, високі, а також різкі перепади температур. Не вступає в реакцію з харчовими продуктами та іншими середовищами, стійкий до миючих та дезінфікуючих засобів. Вироби з поліпропілену прості у використанні, легко миються як ручним, так і автоматичним способом. На відміну від інших полімерів, при стерилізації виділення фенолів мінімальне. Має невелику вагу, але витримує значні навантаження.

Svojstva polipropilena

Мал.7. Властивості поліпропілену

Застосовується для виготовлення дитячих іграшок, дитячих поїльників і пляшечок, обмежувальних кілець, ланцюжків і контейнерів для пустушок; флакончиків для дитячих аспіраторів, рукояток гребінців, зубних щіток, молокоотсосів, прорезувачів.

polipropilen i ispol`zovanie v detskikh tovarakh

Мал.8. Поліпропілен в дитячих товарах.

Латекс або силікон?

Силікон і латекс - найпопулярніші матеріали для виготовлення дитячих пустушок і сосок.
Латекс - продукт на основі натурального каучуку. Це концентрований і стабілізований молочний сік бразильського дерева гевея. Латекс володіє міцністю, пружністю, високою еластичністю. До того ж, цей матеріал зберігає бактерицидні властивості соку гевеї. М'який і теплий латекс по тактильним відчуттям нагадує материнську грудь.
Вироби з цього матеріалу мають характерний запах і смак і, як будь-який натуральний продукт, можуть викликати алергію. Латекс схильний до дії сонячного світла і погано переносить вплив високих температур.

 

Svojstva lateksa

Мал.9. Властивості латексу.

Для дітей з латексу виробляють соски на пляшки, пустушки, ластикі, повітряні кульки, масажери для зубів, фарби, наповнювачі для дитячих матраців, деякі предмети дитячого спортивного інвентарю.

 lateks  ispol`zovanie v detskikh tovarakh

Мал.10. Латекс в дитячих товарах.

Силікон відноситься до кремнийорганічних полімерів, які не ламають ДНК, не трощать мембрани клітин, не пригнічують активність ферментів. Загалом, силікон ніяк не впливає на біохімічні реакції в організмі і тому вважається безпечним матеріалом для експлуатації людиною. Не має смаку і запаху, абсолютно гіпоалергенний. Силікон більш жорсткий, ніж латекс, але не псується при кип'ятінні. Після стерилізації і навіть заморожуванні він не втрачає своїх властивостей.

Svojstva silikona

Мал.11. Властивості силікону.

Застосування силікону в дитячих виробах дуже популярно. З цього матеріалу виготовляють пустушки, соски на пляшечки, прорізувачі, гризункі, тримачі для пустушок, іграшки, перші зубні щіточки, фартушки, набори для пісочниці, іграшки.

Svojstva silikona i ispol`zovanie v detskikh tovarakh

Мал.12. Силікон в дитячих товарах.

Як бачите, у кожного з цих матеріалів є свої переваги і свої недоліки. Вибір за вами.
Отже, АВС, ТРЕ, ЕВА -пластик, поліпропілен, латекс і силікон мають важливі спільні властивості - нетоксичність, екологічність і безпеку для здоров'я людей та навколишнього середовища. Еластичні, не ламаються на гострі, небезпечні для малюків, осколки. Не містять шкідливих фталатів і бісфенолу А. Тому ці матеріали так популярні серед виробників дитячої продукції.

Хто перевіряє безпеку?

 Але пластик - це в будь-якому випадку хімічні сполуки, які в процесі експлуатації можуть проявити негативно впливаючі на здоров'я властивості. А як же тоді перевіряється і контролюється безпека матеріалу виготовлення і вироблена з нього продукція?
Для медичних, дитячих товарів і пластиків, що контактують з їжею, пред'являються особливо жорсткі вимоги. У дитячій продукції дозволяється використовувати тільки ті матеріали, які допущені МОЗ України для виробництва товарів, призначених для контакту з харчовими продуктами!
Ось саме для захисту здоров'я споживачів від неякісних матеріалів виготовлення існують санітарні норми. Це обов'язкові для виконання нормативні документи, що визначають критерії безпеки для людини факторів навколишнього середовища*.
Ви, напевно, не раз читали на етикетці дитячих товарів "відповідає вимогам Сан ПІН 42-123-4240-86".

Viznachennya sani`tarnikh norm


Мал.13. Визначення поняття Сан ПиН 42-123-4240-86 .

Отже, Сан ПіН - це діючі в Україні санітарно-гігієнічні та санітарно-протиепідемічні правила і нормидопустимої кількості міграції (ДКМ) хімічних речовин, що виділяються з полімерних матеріалів, контактуючих з харчовими продуктами **.Тобто це мінімально можливі виділення з полімерів в процесі експлуатації, які абсолютно не впливають на здоров'я людей і навколишнє середовище.
ДКМ - один з найважливіших критеріїв оцінки якості полімерних матеріалів. Визначення рівнів речовин експерти проводять в модельному середовищі при температурно-часових режимах, що відтворюють реальні умови експлуатації виробів. При чому процедура вимірювання міграції елементів в модельну середу чітко прописана з урахуванням часу, температури і площі поверхні. Нормуються не тільки класичні токсиканти (цинк, кадмій, ртуть, свинець), а й інші метали (Cr, Ni, Mn, B, As, Al, Be, Ti, Ва).

Zamery` toksichny`kh metallov

Мал.14. При складанні санітарних норм і в наступних випробуваннях зразків враховуються всі токсичні метали.

Для експертів розроблені детальні інструкції дій з кожним матеріалом і створенням умов випробувань.Окремо досліджують зразки виробів, призначених для контакту з харчовими продуктами, що мають вологість до 15% і понад 15%.
Органолептичне дослідження витяжок - це метод визначення показників якості продукції на основі аналізу сприйняття органів почуттів: зору, нюху, слуху, дотику, смаку. Вивчають колір, запах, стан внутрішньої і зовнішньої поверхні зразка продукції. Потім визначають його якість по каламутності, кольору, запаху та за смаком (якщо того вимагає перевірка) водної, масляної та інших витяжок.
Наступний етап - хімічне дослідження витяжок:

  • визначення у водній витяжці наявності органічних речовин по їх окислюванню;
  • визначення окремих інгредієнтів, що входять в рецептуру матеріалу, у всіх витяжках;
  • визначення броміруючих речовин у всіх витяжках;
  • визначення солей важких металів і миш'яку як можливих домішок, забруднюючих сировину.

Для дослідження повітряного середовища на наявність летючих речовин, що виділяються зразком, його розміщують в ексикатор (посудина, в якій підтримується певна вологість повітря) при певній температурі і експозиції.Таким чином, крок за кроком зразки виробів оцінюють за органолептичними, санітарно-хімічними, токсиколого-гігієнічними, фізико-гігієнічним показниками та вимірюють мікробіологічну безпеку.

Pokazateli, na kotory`e proveryayutsya v ispy`tatel`ny`kh laboratoriyakh detskie tovary` dlya Tekhreglamenta

Мал.15. Спрощена таблиця показників, на які перевіряються в випробувальних лабораторіях зразки дитячих товарів для дозволу на реалізацію від МОЗ України.

Контроль Сан ПіН не пройде матеріал з виділенням хімічних речовин, хоч на соту частку перевищуючим допустимі норми. Експерт не допустить до експлуатації такий товар, інакше за порушення санітарних правил передбачаються штрафи в розмірі до 100 відсотків вартості продукції ***  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0291-95#Text 
Санітарно-епідеміологічний висновок Міністерства охорони здоров'я України підтверджує гігієнічну безпеку продукції і дає право виробнику або постачальнику на отримання дозволу на експлуатацію продукції в Україні.

Що гарантує якість?

Ось ми і підійшли до складного. Законодавчі органи вирішили, що для забезпечення якості дитячої продукції виконання норм СанПіН недостатньо. І дуже справедливо.
Дитячі товари ще обов'язково підлягають оцінці відповідності вимогам технічних регламентів на основі Закону України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" (Закон України від 15.01.2015 № 124-VIII, оф. Сайт ВР). Мета прийняття цього закону - безпека життя і здоров'я людей, охорона навколишнього середовища та захист споживачів від недобросовісних підприємців, а також відповідність якості продукції українського ринку Гармонізованому європейському стандарту. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/124-19#Text 
Технічний регламент - це нормативно-правовий акт з точним визначенням характеристик продукції на основі міжнародних стандартів, регіональних і національних законів України. Технічний регламент в Україні є аналогом Європейської директиви в ЄС! На деякі види товарів може поширюватися дія кількох технічних регламентів!
Оцінка відповідності - це процес докази того, що продукція відповідає необхідним нормам національних стандартів, гармонізованих з відповідними європейськими стандартами ****Відповідність якості продукції українського ринку Гармонізованому європейському стандарту є доказом безпечності нехарчової продукції. (Перелік стандартів сформований на основі Рішення щодо імплементації Комісії (ЄС) 2019/1698 від 09.10.2019).https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0119915-21#Text
А простими словами, оцінка відповідності - це підтвердження високої якості товару. Якості, що відповідає всім міжнародним вимогам.
Наприклад, дитячі соски повинні відповідати українському стандарту ДСТУ EN 14350-1: 2015 року, гармонізованому європейському стандарту EN 14350-1: 2004. Цей державний стандарт України містить докладний опис вимог і методів випробувань дитячих сосок: якими повинні бути зовнішні і внутрішні поверхні сосок, стійкість до кип'ятіння, випробування на опір проколів, на розтягнення. Перевіряються санітарно-хімічні показники сосок з латексу і силікону: відсутність шкідливих речовин (миш'як, свинець), індекс токсичності у водному середовищі. Стандарт містить докладні вимоги до упаковки сосок, інформацію про виріб, інструкції, які надаються.
Технічні операції по визначенню характеристик дитячих товарів проводяться випробувальними лабораторіями з використанням методів, визначених у Постанові Кабінету Міністрів України "Про затвердження модулів оцінки відповідності, які використовуються для розробки процедур оцінки відповідності, і правил використання модулів оцінки відповідності" (від 13 січня 2016 № 95, документ 95-2016-п, оф. Сайт ВР) https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/95-2016-%D0%BF/print1476185744532227#Text 
Товари для дітей, дитячі іграшки діляться за віковою ознакою, за матеріалом виготовлення, за виховним призначенням і за складністю пристрою: прості, механічні, м'які, електричні.
Дитяча продукція в процесі проведення процедури сертифікації проходить оцінку більш ніж на 100 показників. Товари проходять мікробіологічний, фізико-хімічний, радіологічний, санітарно-гігієнічний контроль. Вивчається склад і вживані матеріали, перевіряється їх стійкість до дії слини і поту. Оцінюється механічна і пожежна безпеки. Перевіряється екологічність матеріалу виготовлення продукції.

Pokazateli, na kotory`e proveryayutsya v ispy`tatel`ny`kh laboratoriyakh detskie tovary` dlya Tekhreglamenta

Мал.16Спрощена таблиця показників, на які перевіряються в випробувальних лабораторіях зразки дитячих товарів при отриманні «Декларації про відповідність» (відповідності продукції технічним регламентам).

На підставі пройдених тестів виробник, імпортер або постачальник дитячих товарів отримує Декларацію про відповідність технічним регламентам, що має голограму та інші ступені захисту. Наявність Декларації дає право маркувати продукцію спеціальним знаком відповідності.
Закон України стоїть на захисті прав споживачів і передбачає відповідальність за порушення законодавства про технічні регламенти та оцінку відповідності (Розділ IX, ст. 47, ст. 48 Закону України від 15.01.2015 № 124-VIII, оф. Сайт ВР). Також Порушення процедур оцінки відповідності тягнуть за собою накладання штрафу на посадових осіб від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст. 172, ст. 188).
Контроль за безпекой дитячих товарів
Мал.17. Юридичний контроль за безпекою дитячих товарів.

А як же товар з Китаю?

Так, ще років 10 тому фраза "китайський товар" звучала в нашій країні нарицательно та автоматично мала на увазі низьку якість. Але все змінюється. У жорстких умовах конкуренції вимоги до якості продукції на світовому ринку з кожним роком все вище і вище. Дитячі товари користуються величезною популярністю, а китайці вміють швидко адаптувати своє виробництво під потреби ринку. Інакше Піднебесна не входила б сьогодні в трійку світових лідерів економіки даних. Давайте будемо справедливі до держави з 1, 4 мільярдом населення.
Багато китайських товарів за якістю ні трохи не поступаються європейським брендам. Сьогодні китайські товари підкорюють ринок не дешевизною, а відповідністю продукції світовим стандартам якості та безпеки.
Ми не говоримо в цій статті про приватні посилки з Китаю. У них, на жаль, ще може "прилетіти" "кіт в мішку". Йдеться про таких великих українських постачальників, як, наприклад УкрТойс, "АТ Дистриб'юшин". У компаній з багаторічним досвідом роботи вже напрацьована, чітко налагоджена система поставок і сумлінно пройдених перевірок якості продукції.

Законодавство - потужний інструмент контролю якості і гарант безпеки дитячих товарів для споживачів.
Закон про техрегламент в розділі VIII передбачає захист українських споживачів від небезпечних і неякісних товарів. Оцінка продукції, проведена за межами України, визнається тільки в тому випадку, якщо вона забезпечує такий же або більш високий рівень якості відповідно до вимог національних і європейських стандартів.
А на варті державного контролю дитячої продукції при її ввезенні на митну територію України стоїть Закон "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та "Митний кодекс України" (від 1 июня 2012, чинний документ 4495-VI, оф. Сайт ВР). https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17#Text
За порушення правил або відсутність підтвердження заявленої якості накладаються штрафи аж до повної конфіскації товару.
Якщо орган державного ринкового нагляду встановив, що дитячі товари не відповідають стандартам якості або небезпечні, він невідкладно забороняє введення в обіг такої продукції на ринку, вживає заходів щодо негайного вилучення її з обігу і попереджає споживачів про ризики, які становить ця продукція. Якщо ж такі товари вже знаходяться на ринку споживачів, їх відкликають з обігу і знищують.
Бережіть здоров'я своїх малюків! Купуйте дитячі товари з безпечних матеріалів і довіряйте перевіреним постачальникам!

Garantiya bezopasnosti detskikh tovarov

Мал.18. Гарантія безпеки дитячих товарів.

Примітки:

* (Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», 24.02.1994 № 4004-XII; з метою запобігання поширенню COVID-19 відредагований 14.01.2021- документ 1113-IX, оф. Сайт ВР).

 

** (Чинний документ v4240400-86 від 31.12.1986 «Допустимі кількості міграції (ДКМ) хімічних речовин, що виділяються з полімерних та інших матеріалів, що контактують з харчовими продуктами і методи їх визначення. СанПіН 42-123-4240-86», оф. сайт ВР України)

 

*** ( «Про затвердження Інструкції про порядок накладення і стягнення штрафів за порушення санітарного законодавства», чинний документ z0291-95, Указ МОЗ України від 21.11.2011, оф. Сайт ВР)



 

Автор статті Olga Gromasheva