Фільтр дихальний вірусо–бактеріальний: будова, принцип дії, способи фільтрації, види.

 

Що таке фільтр дихальний вірусо - бактеріальний?

Фільтр
 - пристрій для відокремлення одного виду речовини від іншого. Походить від лат. filtrum — "повсть", в перекладі з інших мов ще - "пористий камінь", "цедилка", "ноздреватое тіло, через яке пропускають рідини, щоб зробити їх чистими". Дуже точні призначення пристрою.
Вірусо - бактеріальний фільтр дихальний - важливий елемент в ході штучної вентиляції легень (ШВЛ). Це медичний пристрій для захисту пацієнтів, медперсоналу і обладнання ШВЛ від вірусів і бактерій. А саме:

  1. Знаходяться на ШВЛ пацієнти не можуть самостійно дихати, і тому потрапляє в легені повітряна суміш не проходить очищення природним шляхом через ніс. Цю функцію за нього виконує вірусо-бактеріальний фільтр. Він очищає надходить в органи дихання повітря, зігріває і зволожує дихальну суміш з апарату ШВЛ.
  2. Захищає пацієнта від можливого перехресного зараження через дихальний контур апарату - щоб мікроорганізми, виділені з його слини або з крапель аерозолю, не потрапили в дихальну систему ШВЛ.
  3. Оберігає медичний персонал від ризику зараження повітряно - крапельним шляхом через вентиляційні виходи анестезіологічної апаратури.
  4. Стерилізація всіх деталей апарату – тривалий і дуже трудомісткий процес. Не завжди є можливість їх ретельної обробки при масовому ураженні COVID-19, при нестачі ШВЛ у відділеннях інтенсивної терапії. А використання індивідуальних вірусо-бактеріальних фільтрів дає можливість використовувати апарати протягом усього робочого операційного дня без ризику зараження обладнання і пацієнтів.

Fil'tr dy'khatel'ny'j virusobakterial'ny'j dlya IVLPolozhenie fil'tra dy'khatel'nogo virusobakterial'nogo v mediczinskom oborudovanii
Рис.1,2.Розташування дихального фільтра в медичному обладнанні.

З чого складається вірусо - бактеріальний фільтр дихальний?

Для виготовлення корпусів дихальних фільтрів
 використовують міцні, нетоксичні, екологічні пластики - поліпропілен, K-Resin, акрилонитрилбутадиенстирол (АВС). Такі матеріали не деформуються в процесі експлуатації, так як мають високу стійкість до ударів і перепадів температури, що суттєво важливо для створення необхідної герметичності фільтра. Стійкість до агресії хімічних речовин робить ці матеріали безпечними для пацієнтів і персоналу у разі обробки корпуса фільтра дезінфікуючими засобами. Адже поліпропілен, K-Resin, АВС пластики не будуть вступати в реакцію з засобом обробки або з випадково потрапили ліками на корпус фільтра.
Для фільтруючого елемента використовують неткані синтетичні матеріали з високоефективним утриманням частинок з поліпропіленових волокон, скляних мікроволокон, поліуретанів. Це спанбод, мелтблаун, HEPA. В залежності від властивостей використовуваного матеріалу мембрани, фільтри будуть здатні поглинати вологу або не пропускати її - гігроскопічними або гідрофобними відповідно.
Fil'traczionnoe polipropilenovoe volokno pod mikroskopom Рис.3. Фільтраційне поліпропіленове волокно під мікроскопом.

Фільтраційний матеріал має волокнисту структуру. Потік повітря проходить в проміжках між волокнами, а частинки, що перевищують діаметр пор фільтра, затримуються на його поверхні.
Якщо виробник вказує ефективність фільтрації 99, 999% для часток >0,3 мкм, це означає, що фільтр затримує всі віруси і бактерії розміром 0,3 мікрометрів і більше.
Порівняємо розміри деяких небезпечних бактерій. Стрептококи - 0,6-1 мкм, дифтероиды - 1-8×0,3-0,8 мкм, моракселлы - 1,0-1,5х1,5-2,5 мкм, синьогнійна паличка, стійка до антибіотиків - 1-5×0,5-1 мкм, коринебактерії (більше 60 видів) - 0,3-0,8x1,5-8 мкм, стафілококи від 0,6 до 1,2 мкм; патогенні штами: менінгококи - від 0,5 до 1,5 мм, гноєтворні стрептококи - близько 1 мкм, пневмококи - 0,5-1,25 мкм, коклюшна паличка - 1 мм.
Це далеко не весь перелік інфекцій, присутніх при штучній вентиляції легень у пацієнта, наприклад, з респіраторною інфекцією, з пневмонією. Ефект дихального фільтра в цьому випадку очевидна. Бактерії більше 0,3 мкм (в нашому конкретному прикладі) затримуються в проміжках між волокнами.
Fil'tracziya po princzipu sita Рис.4. Фільтрація за принципом сита.

Однак віруси менше бактерій і більшість вивчених мають діаметр від 0,02 до 0,3 мкм. Наприклад, вірус гепатиту B - 0,027 мкм, вірус гепатиту дельта - 0,035-0,037 мкм, вірусу ВІЛ - 0,1-0,12 мкм. Фільтр вірусо-бактеріальний затримає і ці частинки. Тільки принцип фільтрації тут буде мати іншу природу.
Для багатошарових волокнистих нетканих фільтрів працюють наступні механізми: 

  • Дифузійний ефект осадження частинок відбувається за рахунок їх броунівського (хаотичного) руху. Під його дією частинки зміщуються з лінії потоку, стикаються з волокном при його обтіканні і осаджуються на поверхні. При цьому чим менше розмір часток і швидкість потоку, тим більше ймовірність зіткнення частинок з волокном. Дифузійний механізм переважає при фільтрації частинок з діаметром менше 0,05 мкм.
    Fil'tracziya diffuziej Рис.5. Фільтрація дифузією.
  • Інерційний ефект. При огибании потоком газу волокна, частинки зміщуються з лінії струму під дією інерції і, наблизившись до волокна, осаджуються на ньому. Ефективність інерційного осадження зростає пропорційно збільшенню розміру частинок.
     Рис.6. Фільтрація з використанням інерції.
  • Гравітаційний ефект. Частинки зміщуються з лінії струму під дією сили тяжіння під час проходження поблизу волокна й осідають на ньому. Зі збільшенням розміру частинок ефект осадження зростає.
    Рис.7. Гравітаційний ефект фільтрації.
  • Ефект зачеплення. Коли частка наблизилася до поверхні волокна на відстань свого радіусу, такого дотику достатньо для її осадження.
    Fil'tracziya s ispol'zovaniem e'ffekta zaczepleniya Рис.8. Фільтрація з ефектом зачеплення.

 

Отже, механізм фільтрації дихальних фільтрів - це сума різноманітних ефектів і кожне волокно бере участь в механізмах уловлювання частинок.
Mekhanizm fil'traczii dy'khatel'ny'kh fil'trov Рис.8. Механізм фільтрації дихального фільтра: сума всіх ефектів.

Які бувають види дихальних фільтрів?

В залежності від принципу роботи
 вірусо-бактеріальні фільтри можуть бути механічними або електростатичними.
Електростатичні фільтри використовують електростатичні закони і властивості матеріалу для захоплення частинок. При виготовленні такого пристрою поліпропіленові волокна наділяються негативним електричним зарядом на одному кінці і позитивним на іншому. Завдяки наявності власного поверхневого заряду, бактеріальні та мікробні організми магнітяться до волокнам, утримуються всередині фільтраційної мембрани і не надходять у дихальні шляхи. Крапельки рідини, не проникаючі в фільтруючий шар, конденсуються на фільтруючій поверхні, зволожує вдихуване повітря. Бактерії, віруси, пилові частинки фільтруються з описаних вище ефектів і електростатичного поля.
 Рис.9. Електростатична фільтрація.

У механічних фільтрах застосовують гофровану пористу мембрану з гідрофобного матеріалу. Для її виготовлення використовують скляні мікроволокна, спінений полімер. Під час видиху тепло і волога з видихається пацієнтом повітря збираються целюлозним елементом тепловлагообменника. Під час вдиху накопичені тепло і волога повертаються пацієнту. Мембрана фільтр запобігає потраплянню в дихальну систему пацієнта будь-яких мікроорганізмів. В хаотично розташованих мікроскопічних волокнах бактерії, віруси, пилові частинки фільтруються не тільки завдяки малому розміру пор, а й за рахунок гідрофобних властивостей запобігають проникнення рідини в систему виділень пацієнта і конденсату. Застосування механічних фільтрів краще при очікуванні значного утворення конденсату. Непроникність для води гідрофобної мембрани дає гарантію затримки бактерій, що розповсюджуються повітряно-крапельним шляхом.
Mekhanicheskij fil'tr s ispol'zovaniem teplovlagoobmennika Рис.10. Механічний фільтр з використанням тепловлагообменника.
На схемі показано, як під час видиху тепло і волога з видихається пацієнтом повітря збираються целюлозним елементом тепловлагообменника. Під час вдиху накопичені тепло і волога повертаються пацієнту.
Італійські педіатри провели дослідження і порівняльний аналіз електростатичних і механічних фільтрів. Їх висновок - механічні фільтри можуть забезпечити більш високу ефективність фільтрації, ніж електростатичні, але вони забезпечують більш високий опір повітряному потоку. Zannin, E., Veneroni, C., Dellaca ', RL et al. Бактеріально-вірусні фільтри для обмеження поширення респіраторних патогенів в аерозольній формі під час неонатальної респіраторної підтримки в епоху пандемії. Педіатр Res (2020). https://doi.org/10.1038/s41390-020-1102-4

Виробники фільтрів проходять випробування своїх пристроїв в лабораторних умовах. Фільтр кріплять до тестової пластині бджолиним воском або термоклеєм і поміщають в автоматичний тестер. Вимірюється їх опір диханню і проникнення аерозолю контрольного речовини із заданими властивостями при певній витраті повітря. В якості контрольного речовини використовують аерозоль з хлориду натрію на затримку твердих частинок, а парафінове масло і діоктилфталат на захоплення рідких частинок. При перевірці використовують такі частки, розмір яких близький до "найбільш проникаючим". Показники ефективності зазвичай вище зазначених виробником - це гарантує високу якість фільтра.
Ispy'taniya dy'khatel'ny'kh fil'trovIspy'taniya dy'khatel'ny'kh fil'trov v laboratorny'kh usloviyakh Рис.11,12.Лабораторні випробування дихальних фільтрів.

Виробники вірусо-бактеріальних дихальних фільтрів.

В даний час ринок пропонує величезний вибір всіляких вірусо-бактеріальних дихальних фільтрів для ШВЛ. Світові виробники з виробництва фільтрів такі, як Medtronic, Draeger, MediteraTıbbi, PALL, IntersurgicalMediplus, BBT, WilMarc, Smiths Medical, 3M ScottArmstrong Medical, Flexicare, Matisec, Teleflex конкурують між собою.
Але зупинимося на популярних компанії серед споживачів України:
Intersurgical logo"Intersurgical" (Интерседжикал) - більше 25 років розробляє і виробляє медичні вироби для забезпечення прохідності дихальних шляхів, анестезіології, реанімації, кисневої та аерозольної терапії. Штаб-квартира - у Великобританії. Компанія виробляє понад 2 млн. одиниць продукції в тиждень згідно з міжнародними стандартами якості BS, ISO, EN. Фільтри дихальні компанії «Интерседжикал» відповідають вимогам міжнародного якості ISO 9001:2000, ISO 13485, мають маркування CE і користуються популярністю у всьому світі.

Medicarel logo“MEDICARE" (Медикар) - торгова марка українського постачальника ТОВ "Допомога -1" та ексклюзивного українського представника фірми "Medica Project LIMITED" (Великобританія). Офіційно ТМ "Medicare" зареєстрована в листопаді 2005 року. Якість медичних виробів "Medicare" підтверджують сертифікати відповідності міжнародному стандарту ISO 13485 і відповідають вимогам Директиви 93/42/EEC. Це гарантія, що дихальні фільтри "Medicare" забезпечують безпеку і якість за найсуворішим міжнародним стандартам.

Assomedika logo "Ассомедика"- білоруська компанія з виробництва витратних медичних матеріалів. Заснована в 2006 році в Мінську. Має власне сучасне високотехнологічне виробництво і є єдиним виробником дихальних контурів в ЄАЕС. "Ассомедика" - офіційний дистриб'ютор світових виробників медичного обладнання та витратних матеріалів, в тому числі для респіраторної підтримки (фільтри дихальні) чеської компанії MEDIN. Дихальні фільтри "Ассомедика" можна подивитися тут.

3M Scott logo "3M Scott" - американський виробник засобів захисту органів дихання та засобів індивідуального захисту з 1932 року. У 2017 році компанію придбав конгломерат «3M» - американська багатонаціональна корпорація. Виробляє більше 60 000 продуктів, у тому числі вироби медичного призначення, засоби індивідуального захисту, пластирі хірургічні. 

Вибираючи вірусо-бактеріальних дихальні фільтри, головне знати, який тип фільтра необхідний в конкретній ситуації і слідувати правилам:

  1. Чітко представляти можливості використовуваного фільтра.
  2. Один фільтр - один пацієнт і строго в рекомендований термін експлуатації.
  3. Негайно міняти фільтр при його забрудненні біологічними рідинами.





Автор статьи Olga Gromasheva